WARSZTATY BIBLIJNE
Warsztaty biblijne realizują formację eklezjalną, tzn. przygotowują wiernych do określonych posług we wspólnocie Kościoła, związanych ze słowem Bożym.
Warsztaty biblijne przeznaczone są dla katechetów, katechistów, animatorów, lektorów, studentów teologii i w miarę możliwości dla innych zainteresowanych grup. Warsztaty biblijne mają charakter praktyczny. Koncentrują się one na katechetycznej interpretacji biblijnej dla potrzeb lekcji religii w szkole, katechezy dla dorosłych lub we własnym studium biblijnym. Odbywają się one on-line. Warsztaty biblijne inspirują także modlitwę wstawienniczą jej uczestników za powołanych do posługi słowa.
Modlitwa wstawiennicza
“warsztatów biblijnych (DBACz)” za powołanych do posługi słowa
Edycja szósta rozpoczęta 20 maja 2024 r.
w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
Duch Święty wychowuje Kościół do modlitwy (KKK 2623).
KKK 2634-2636: modlitwa wstawiennicza. Wstawiennictwo jest modlitwą prośby, która przybliża nas do modlitwy Jezusa (KKK 2634). Wstawianie się za innymi, prośba o coś dla innych, jest – od czasu Abrahama – czymś właściwym dla serca pozostającego w harmonii z miłosierdziem Bożym (KKK 2635). Chrześcijanie wstawiają się za wszystkich ludzi (…), za zbawienie tych, którzy odrzucają Ewangelię (KKK 2636)
Inicjatywa modlitwy wstawienniczej polega na jednomyślnym trwaniu na modlitwie razem z Maryją (Dz 1, 14). Jest to przede wszystkim modlitwa o wylanie Ducha Świętego, którą objęci są przede wszystkim uczestnicy i prowadzący warsztaty biblijne organizowane przez Dzieło Biblijne w archidiecezji częstochowskiej, ale także inne osoby, z którymi wstawiennicy mają styczność: księża, katecheci, katechizowani i ich rodzice oraz animatorzy, seminarzyści, wykładowcy, studenci i absolwenci studiów teologicznych. Papież Franciszek mówiąc o modlitwie wstawienniczej zwraca uwagę na to, że taka modlitwa wymaga cierpliwości (homilia z dnia 15 marca 2018 r.).
Wstawiennikiem może być każdy, kogo Duch Święty poruszy i kto chce wspierać swoją modlitwą posługę słowa. Jednomyślne trwanie na modlitwie nie jest związane z żadną formą czy porą modlitwy, lecz z intencjami.
Raz w tygodniu modlimy się w następujących intencjach:
-
za kierujących posługą słowa w diecezji (biskup, referat katechetyczny)
-
za powołania do posługi słowa oraz za powołanych, którzy przygotowują się do swojej misji (seminarzyści, studenci teologii)
-
za Dzieło Biblijne w archidiecezji częstochowskiej, w ramach którego działa nasza grupa wstawienników
-
w intencjach podanych przez wstawienników - każdy członek grupy może wpisywać swoje intencje.
Wszystkich pragnących zostać wstawiennikami prosimy o zgłoszenie się e-mailem na biblijnewarsztaty@gmail.com
